Γράφει ο Μαύρος Στυλός
για το enstoloi.gr
Στ'ανοιχτά του Μανχάταν βρίσκεται ένα νησί, που από τα τέλη του 19ου αι. έως το 1954 το Αμερικανικό κράτος είχε μετατρέψει σε κέντρο δουλεμπορίου.
Το Έλις Άιλαντ ή νήσος Έλις υπήρξε η πύλη υποδοχής της Αμερικής για εκατομμύρια μετανάστες. Για 70 περίπου χρόνια λειτούργησε ως ''face control'' για τους υποψήφιους Αμερικανούς υπηκόους. Με βάση την νομοθεσία του τότε Αμερικανικού κράτους αδειοδοτούταν μόνο εκείνοι οι μετανάστες που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμοι για την οικονομία. ''Σύμφωνα με το άρθρο 2 του νόμου του 1907, έμπαιναν σοβαροί περιορισμοί: «Αι ακόλουθοι τάξεις αποκλείονται εκ των Ηνωμένων Πολιτειών: οι ηλίθιοι, οι ασθενείς το πνεύμα, επιληπτικοί, φρενοβλαβείς, οι επαίται, οι σωματικώς ελαττωματικοί, οι καταδικασθέντες επί κακουργήματι, οι πολύγαμοι, οι αναρχικοί, γυναίκες ερχόμεναι δι΄ ανηθίκους σκοπούς κ.α Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.''![](http://3.bp.blogspot.com/-20pMa4yl8xA/UT6E2zaD9sI/AAAAAAAAJWM/NJburC2ketE/s320/9862872.limghandler.jpg)
![](http://1.bp.blogspot.com/-Tf-HXC-1PWY/UT6E28br-ZI/AAAAAAAAJWI/Q8EQz-ztjx0/s200/1030.jpg)
Εξαθλιωμένοι, φτωχοί και συνήθως αγράμματοι καλούταν να περάσουν με άριστα τις εξετάσεις ικανότητας που απαιτούσαν οι Αρχές του νησιού για να πάρουν την πολυπόθητη άδεια. Ο τρόπος διαλογής ήταν μια διαδικασία που εξευτέλιζε πλήρως την προσωπικότητα τους, έμοιαζε περισσότερο με διαλογή ζώων. Οι ελεγκτές τους έβαζαν σε σειρά και τους έλεγχαν εμφανισιακά, προκειμένου να επιλέξουν τους υγιής και δυνατούς. Όσοι
Η άγνοια της γλώσσας από τους περισσότερους μετανάστες δυσκόλευε ιδιαίτερα την προσαρμογή τους και για πολλούς είχε ως αποτέλεσμα να πολιτογραφηθούν με λάθος στοιχεία από τους αρμόδιους υπαλλήλους του νησιού.
Σήμερα το νησί δεν λειτουργεί πλέον σαν στρατόπεδο συγκέντρωσης, αλλά σαν μουσείο αφιερωμένο στους μετανάστες. Κάθε χρόνο, πάνω από τρία εκατομμύρια άνθρωποι επισκέπτονται το Μουσείο στο ''νησί των δακρύων'' όπως το αποκαλούν οι Αμερικανοί.
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.